Urządzenia do floatingu - czym się różnią

Innowacyjne urządzenia floatingowe, dawniej znane było jako zbiornik izolacyjny, deprywacji sensorycznej lub komora deprywacyjna. Teraz często używa się określenia kabina lub kapsuła floatingowa, rzadziej zbiornik lub komora.

Pierwszy prototyp powstał w 1954 roku i przez ten cały czas ewoluował do obecnej znanej formy. Dopóki na rynku będą pojawiać się nowe technologie, to urządzenie będzie ciągle udoskonalane.

Czym jest urządzenie do floatingu?

Na rynku producenci oferują kilka rodzajów urządzeń do floatingu. Historię powstawiania pierwszych float tanków przeczytasz tutaj Kto wymślił urządzenie do floatingu?

Obecnie urządzenia do floatingu, czyli współczesne float tanki wyglądają zupełnie inaczej i dzielimy je na kapsuły, kabiny i wanny. Różnią się od siebie głównie wymiarami, materiałami użytymi do budowy, wyposażeniem oraz zapleczem technicznym, ale funkja pozostaje ta sama i najczęściej budowane są z laminatu.

Każde urządzenie dostępne na rynku ma na celu odizolowanie maksymalnie jak to jest możliwe od wszelkich bodźców docierających ze świata zewnętrznego. Pozwala to na doświadczenie stanu bardzo głębokiego odprężenia całego ciała i umysłu.

Nowoczesne float tanki wypełnione są na ok. 25 cm wodą, w której rozpuszcza się średnio 500 kg soli Epsom, w zależności od wielkości komory. Roztwór jest stale podgrzewany do temperatury zbliżonej do temperatury ciała, ok. 35 ° C, dzięki czemu „stapiamy się” z powierzchnią wody. Dzięki dużemu stężeniu soli Epsom w wodzie, ciało ludzkie swobodnie unosi się na jej powierzchni. Nie czujemy ciężaru ciała i doświadczamy fascynującego uczucia nieważkości.

komora floatingowa wykonana z laminatu

komora floatingowa wykonana z laminatu

Budowa urządzeń i zaplecze techniczne

Float tanki dostępne są w różnej formie o różnych kształtach i wymiarach. Podzielić można je na kapsuły, kabiny i wanny, ale o tym za chwilę. Urządzenia budowane są laminatów najczęśniej poliestrowo-szklanych ostatnio modnych z warstwą żelkotu antybakteryjnego z domieszką jonów srebra. Takie rozwiązanie daję odpowiednią wytrzymałość materiału i łatwość formowania dowolnego kształtu. Popularne również stały przy budowie wanien kompozyty z mieszanki naturalnych minerałów oraz kruszyw, połączonych za pomocą specjalnych żywic.

Ważną rolę odgrywa izolacja akustyczno-cieplna. Do izolacji cieplnej używane są materiały takie jak pianka poliuretanowa lub wełna skalna, które umożliwiają utrzymać porządaną temperaturę solanki jak najdłużej. Sama solanka podgrzewana jest specjalnymi systemi grzewczymi umieszczanych bezpośrednio pod podłogą lub w podłodze urządzeniu. W przypadku izolacji akustycznej nie jest już tak łatwo, aby uzyskać zadawalojące efekty. Producenci używają przeróżnych rozwiązań, niestety one nie spełniają wymagań najbardziej wymagających użytkowników spragnionych pełnej deprywacji sensorycznej. Jest to prostu niemożliwe. Nawet zastosowanie pływających podłóg czy specjalnych mat akustycznych nie wygłuszy w pełni urządzenia od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Może jedynie je zminimalizować.

Współczesne urządzenia do floatingu wyposażone są w instalację oświetleniową najczęściej ledową, zamontowaną tak aby dyskretnie podświetlała wodę oraz wnętrze. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w specjalne systemy nagłośnienia, dzięki którym istnieje możliwość słuchania muzyki nawet pod podwodą. Bogatsze wersje urządzeń mają na wyposażeniu mechaniczną wentylację połączoną z oczyszczaczem powietrza. Osoba korzystająca z urządzenia do dyspozycji ma przyciski lub specjalne panele za pomocą których ma kontrolą nad oświetleniem, muzyką lub wentylacją. Do obsługi całego urządzenia producent załącza specjalny panel sterujący lub aplikację na telefon.

Sercem urządzenia jest to czego nie widać, czyli całe zaplecze techniczne. Składa się ono z pompy, z systemów filtrujących, sterylizujących, dozujących w celu utzymania solanki w jak najlepszym stanie oraz instalacji elektrycznej z modułem sterującym. Niektórzy producenci oferują zestawy zbiorników do przechowywania solanki poza urządzeniem. Niestety wiąże się z potrzebą posiadania dość dużej powierzchni, która służyłaby nie tylko na zaplecze techniczne, ale również jako magazyn.

Kapsuła floatingowa

Znana jest również pod nazwą jako kapsuła relaksacyjna, a nawet kapsuła izolacyjna. Kapsuła floatingowa to następca pierwszych komór deprywacyjnych. Kapsuły mają niezwykle futurystyczny wygląd, o owalnym kształcie, przypominający ogromne zjawiskowe jajo. Jest to jednocześnie najciaśniejsze z dostępnych produktów na rynku ze względu na swoje wymiary, a przede wszystkim wysokość, która sięga średnio do metra. Charakteryczną cechą kapsuł jest sposób wchodzenia do wnętrza. Do wnętrza wchodzi się po przez unoszenie całej części górnej tak zwanej kopuły, która jes zarazem sufitem. Kapsuły posiadają zazwyczaj kompaktowe zaplecze techniczne - zestaw pompy z systemem uzdatniającym solankę, co daje oszczędność zajętej przestrzeni.

kapsuła floatingowa, kapsuła relaksacyjna

kapsuła floatingowa

Kabina floatingowa

Kabina floatingowa to kolejna ewolucja komory deprywacji sensorycznej i w pewnym momencie zaczęła wypierać kapsuły. Kabina floatingowa to szczelne wysokie pomieszczenie, w której można swobodnie stanąć wyprostowanym. Kabina relakacyjna dostępna jest w dwóch wariantach - wolnostojącym lub do zabudowy. W wersji do zabudowy jest dowolność zaaranżowania wnętrza w którym została umieszczona kabina. Zabudować ją można płytami wodoodpornymi, gresem czy kamieniem. Do wnętrza wchodzi się przez szerokie uchylne drzwi i dzięki modułowej konstrukcji mogą zostać ulokowane w dogodnym miejscu kabiny, na krótszym lub na dłuższym z boków kabiny. System filtrujący może być umieszczony w pomieszczniu z kabiną lub w osobnym pomieszczeniu technicznym co jest wygodnym rozwiązaniem i umożliwia znaczne rozbudowanie całego systemu filtrującego.

kabina relaksacyjna wolnostojąca

kabina floatingowa wolnostojąca

wnętrze kabiny relaksacyjnej

Wanna floatingowa

Wanna do floatingu zupełnie różni się od kabin czy kapsuł i jest najbardziej uniowersalnym urządzeniem do floatingu. Pozwala dopasować do każdego pomieszczenia i zaaranżować je w jednym stylu, tworząc spójność. Wanne można wykonać o dowolnych wymiarach, nawet taką która pomieści dwie osoby, chodź to nie jest wskazane. Jest również możliwość zamówienia wanny obudowanej, wolnostojącej przypominającą wyglądem jacuzzi. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie urządzenia do floating w bardzo małych przestrzeniach.

uniwersalna wanna do floatingu

kabina floatingowa wolnostojąca

Wanne do zabudowy można zamówić już gotową wykonaną z tworzywa mineralno-akylowego. Jest to mieszanka naturalnych minerałów i żywicy akrylowej, doskonale imitująca naturalny kamień pod względem kolorystycznym i strukralnym. Można również wykonać samemu wanne np. wymurować i wyłożyć mozaiką lub glazurą. Budowę wanny najlepiej wykonać według instrukcji producenta u którego zakupiło się gotowy zestaw montażowy niezbędny do prawidłowego uruchomienia floatingu wraz z system filtrująco-uzdatniającym oraz sterowaniem. To rozwiązanie często spotykane jest w dużych spa lub hotelach, ale staje się co raz bardziej popularne w prywatnych domach.

pomieszczenie z wanną do floatingu

Jakie urządzenie wybrać?

Każde z powyżej wymienionych urządzeń ma swoje plusy i munusy. Wybór należy do kupującego. Najważniejsze co należy wziąźć pod uwagę to jego przeznaczenie. Ważne jest czy urządzenie będzie użyte do celów prywatnych czy komercyjnych. Temat jest dość skomplikowany i w razie czego oferujemy pomoc już w fazie poszukiwań lokalu czy projektowym budynku, w którym planowane jest uruchomienie floatingu.



Kontaktz Nami

  • info@floating.com.pl